Kanonist
Sodišče

Sveti red

Obred posvetitve duhovnikov (foto: splet)

Obred posvetitve duhovnikov (foto: splet)

 


”Po Božji ustanovi z zakramentom svetega reda nekateri izmed vernikov postanejo posvečeni služabniki z neizbrisnim znamenjem, ki ga prejmejo; posvečeni in pooblaščeni so, da vsak na svoji stopnji z novim in posebnim naslovom služijo Božjemu ljudstvu.”

  1. Katere so stopnje svetega reda?
    Sveti red obsega tri stopnje: episkopat (škofovstvo), prezbiterat (duhovništvo) in diakonat.

  2. Kako se podeljuje zakrament svetega reda?
    Podeljuje se s polaganjem rok in posvetilno molitvijo, kakor je za vsako stopnjo predpisano v liturgičnih knjigah.

3. Lahko ženska prejme duhovniško posvečenje?
Veljavno prejme svete redove le krščen moški. Več o tem.

4. Je za prejem svetega reda potrebna svoboda?
Da bo kdo prejel sveti red, mora imeti potrebno svobodo; nedovoljeno je koga na kakršenkoli način in iz kateregakoli razloga siliti, da bi prejel sveti red, ali cerkvenopravno sposobnega od tega odvračati.

5. Klerik grozi laiku (mladoletni osebi), da bo storil samomor. Kaj v takem primeru predvideva kanonsko pravo?
Če klerik grozi tako, da poskuša storiti samomor, postane iregularen za opravljanje svetega reda (kan. 1041, tč. 5). Iregularnost pa ni kazen, ampak je zadržek za klerika. Zaradi iregularnosti (če je javna) ne sme opravljati svoje službe. Če pa z grožnjo prizadene drugi osebi »hudo rano« (verjetno duševno rano), potem se kaznuje glede na težo dejanja po kan. 1397. Same grožnje s samomorom Zakonik cerkvenega prava ne omenja. Če grožnja povzroči strah, duševne bolečine, izgubo dobrega imena itd., se storilec lahko kaznuje po teži kaznivega dejanja. Najprej se ga opozori, naj preneha. Če pa ne preneha in še naprej grozi, mu škof lahko naloži kašno pravično kazen v skladu s kan. 1399.

6. koliko časa je 'aktivna' župnikova odpoved župniji.

Glede odpovedi se berejo kan. 187 do 189. Ko gre za odpoved službe župnika, mora pristojna oblast (krajevni škof – višji red. predstojnik) odpoved sprejeti. Vprašanje »koliko časa je aktivna« odpoved, namiguje na to, koliko časa odpoved velja? V skladu s kan. 189, 3 je odpoved »živa« 3 mesece.

7. Če se nekdo odpove župniji, v kakšnem časovnem obdobju mora biti odpoved sprejeta? Je to res znotraj 6 mesecev?

Kakor zgoraj, odpoved mora pristojna oblast sprejeti v 3 mesecih. Lahko že prej. Če v 3 mesecih npr. škof ne da odgovora, pomeni, da odpoved ni sprejeta. Treba je vnovič prositi za odpoved. Vsaka nova odpoved ima rok 3 mesece.

8. Ali se odpoved lahko sprejme takoj, v veljavo pa stopi z imenovanjem novega župnika?  

Odpoved se lahko ustno sprejme takoj, prav tako se lahko pisno sprejme prej ko v 3 mesecih. Če je sprejeta, je učinkovita. Oseba, ki se je odpovedala je brez službe. Ugasnejo vse pravice (npr. pravice, ki izvirajo iz službe župnika; konkretno – oseba ni več župnik in nima več vodstvene oblasti. Vsa dejanja vodstvene oblasti so neveljavna). Ko je odpoved sprejeta stopi takoj v veljavo, ne z imenovanjem novega župnika. Takoj. Ipso facto!. Od tistega trenutka naprej je sedež župnije izpraznjen. Sede vacante. Če pristojna oblast takoj ne postavi novega župnika, župnijo začasno vodi duhovnik, ki je za to postavljen ali v skladu s pravom, to preide na dekana. Od trenutka ko je odpoved sprejeta, lahko pristojna oblast imenuje drugega župnika.

Če si po sprejetju odpovedi župnik premisli, mora znova prositi pristojno oblast, da želi sprejeti službo župnika v isti ali v drugi župniji.

Če bi župnik dal odpoved, škof pa je ne bi sprejel v roku 3 mesecev in bi župnik preprosto odšel in župnijo zapustil, se lahko kaznuje, ker je zapustil oz. opustil svojo službo.